Na našem blogu jsme se už věnovali různým typům vyživovací povinnosti. Kromě nejznámějšího a nejobvyklejšího výživného na děti jsme se blíže podívali i na výživné pro manžela či manželku. Uzavření manželství však není pro získání výživného nutné – to platí nejen na výživné pro děti, ale také na výživné pro partnerku. Rozeznáváme totiž i výživné pro neprovdanou matku. Za jakých podmínek lze takové výživné získat?
Neprovdaná matka dítěte má nárok na výživné nejen pro své dítě, ale také pro sebe – po otci dítěte může takové výživné nárokovat až do dvou let věku dítěte. Jedná se o finanční kompenzaci v období, kdy má matka zvýšené výdaje v souvislosti s nově narozeným dítětem a zároveň není schopná si sama zajistit finance nad rámec rodičovského příspěvku.
Jak žádat o výživné?
O výživné se nejčastěji žádá podáním návrhu na příslušný soud. Návrh, který zpravidla podává neprovdaná matka, by měl obsahovat popis aktuální situace i požadovanou výši výživného. Chybět by neměla ani forma úhrady, protože v tomto případě lze určit měsíční splátky i jednorázovou částku. Vhodné je připojit lékařskou zprávu, případně doklady o souvisejících platbách.
Soud při svém rozhodování pracuje nejen s dodanými informacemi, ale posuzuje také příjmy otce dítěte či majetkové poměry žadatelky.
Příspěvek na úhradu nákladů
Kromě výživného může neprovdaná matka požadovat i příspěvek na úhradu nákladů spojených s těhotenstvím a porodem. Těmito náklady se rozumí třeba úhrada léků, poplatek za pobyt v nemocnici nebo nákup těhotenského oblečení. Jen pozor, abyste do těchto nákladů zařadili jen to, co tam opravdu patří. Třeba taková výbavička pro dítě už patří do jiné kategorie a měla by být hrazeno ze standardního výživného pro dítě.
Pokud by se celý proces pozdržel např. z nutnosti určování otcovství, přiznání výživného a příspěvku na úhradu nákladů lze požadovat i zpětně.