Výživné – jeho výše a valorizace

24. října 2024|

S rostoucím věkem dítěte zvyšuje i výše výživného, od kdy ale výživné navýšit v případě soudního sporu?

Výživné – jeho výše a valorizace

Při určování výše výživného soud vychází z těchto pravidel:

  • výživné soud přizná, pokud se oprávněný (dítě) není schopen sám živit,
  •  pro určení rozsahu výživného jsou rozhodné odůvodněné potřeby oprávněného a jeho majetkové poměry a schopnosti a možnosti a majetkové poměry povinného (rodič)
  • je třeba přihlédnout k tomu, že povinný o oprávněného osobně pečuje, a k míře, v jaké tak činí,
  • životní úroveň dítěte má být zásadně shodná s životní úrovní rodičů, pokud se změní poměry, může soud změnit dohodu a rozhodnutí o výživném,
  • výživné přiznat jen ode dne zahájení soudního řízení, u výživného pro děti i za dobu nejdéle tří let zpět od tohoto dne.

Aby bylo možné požádat soud o zvýšení výživného, je potřeba, aby nastala tzv. zásadní změna poměrů. Jednoduše řečeno, jde o situaci, kdy u dítěte dojde ke změně, která by mohla ospravedlnit vyšší výživné. Typickými příklady jsou situace, kdy dítě začíná navštěvovat mateřskou školu, základní školu (včetně přechodu na druhý stupeň), nebo střední a vysokou školu.

Zákon sice neukládá povinnost rodičům žádat o zvýšení výživného v konkrétní době, přesto se často stává, že žádost je podána až po určitém časovém odstupu. To často vede ke sporům mezi rodiči o to, zda by výživné mělo být zvýšeno zpětně a v jaké míře. Rodič, který má platit vyšší výživné, může být povinen doplatit rozdíl až tři roky zpětně od podání návrhu.

Jedním z obvyklých argumentů rodiče, který se brání zvýšení výživného, je, že nechce finančně přispívat druhému rodiči. Tím však často opomíjí skutečné výdaje, které pečující rodič na dítě vynakládá. Je důležité si uvědomit, že výživné není určeno pro rodiče, ale je to právo dítěte, byť je to rodič, kdo o navýšení žádá, protože se stará o jeho potřeby.

Je naivní si myslet, že částka například 4 000 Kč měsíčně pokryje všechny náklady na dítě. Tato částka má sloužit k pokrytí nákladů na bydlení dítěte, stravu, oblečení, školní potřeby, volnočasové aktivity a léky. Každý rodič jistě chápe, jak nákladné tyto položky mohou být. Zejména pokud druhý rodič nepřispívá na mimořádné výdaje, je výživné často výrazně nedostatečné pro pokrytí reálných potřeb dítěte.

 

 

Autor: VašeVýživné.cz

Doporučené články

15. října 2024|

Kolik vyplácí stát na náhradním výživném?

Výplaty náhradního výživného rostou, přesto zůstávají pod původními odhady.

9. října 2024|

Střídavá péče alimenty

I při střídavé péči má dítě nárok na výživné.

3. října 2024|Dávky a příspěvky

Pomoc samoživitelům zdarma po celé ČR

Na Spojimese najdete desítky nabídek pomoci od nadací, fondů a charit.

Všechny články