Výsledky průzkumu – Vánoce

10. prosince 2021|Informace

Jak dopadl náš průzkum na téma samoživitelé a Vánoce? Zde přinášíme výsledek.

Výsledky průzkumu – Vánoce

Vánoce jako finančně nejtěžší období roku. Až 81 % rodičů samoživitelů pociťuje dopad koronavirové krize na aktuální rozpočet. Nezbývají peníze na dárky ani tradiční štědrovečerní večeři.

Pro většinu samoživitelů jsou Vánoce nejvíce stresujícím a finančně náročným obdobím roku. Více než 19 % rodičů samoživitelů si na svátky letos peníze musí půjčit, 36 % dotazovaných utratí za dárky a potraviny maximálně 2 000 Kč. To vyplynulo z rozsáhlého průzkumu, který provedla Asociace neúplných rodin mezi členy svého asistenčního programu VašeVýživné.cz. Dotazováno bylo na 800 rodičů.

Finanční „výpadky“ a neustálá nestabilita ovlivňuje finanční rozpočet neúplných rodin téměř bez výjimky. Vánoce se podobně jako začátek školního roku řadí mezi nejnáročnější období. Čas, kdy svým dětem samoživitelé chtějí dopřát maximum všeho a tak, aby jim nechybělo nic z toho, co k tomuto svátečnímu času patří. Bohužel stále aktuální ranou do rozpočtu rodiny, kde žije jen jeden rodič s dětmi, je koronakrize. Finanční dopad tak pociťuje až 81 % dotázaných.

Dcera už není malá, a tak vnímá, že se nemáme nejlépe. Snažím ušetřit každou korunu, abychom alespoň na Vánoce měli všeho dostatek a já mohla dceři koupit alespoň jednu věc z toho, co si přeje. Sama se ale těším až budou svátky za námi…,“ říká maminka Martina.

Scházející alimenty i online výuka dětí ovlivňují finanční stabilitu

Koronavirová krize, děti na domácí online výuce, a také scházející alimenty, jsou nejčastějšími důvody, proč rodičům samoživitelům chybí finance více než obvykle. Do jaké míry jsou rozpočty dotázaných ovlivněné, odpovídají:

Příšerné zdražení všeho pociťuji značně. Nemůžu si dovolit to, co dříve se dříve jakžtakž dalo zafinancovat.“

Od léta 2021 cítím, že za stejné peníze koupím méně jídla.“

Musím ještě více přemýšlet, co můžu koupit, a co musí počkat.“

Kvůli distanční výuce dětí jsem přišla o stálé zaměstnání.“

Musím obracet každou korunu a přemýšlet, zda vůbec můžu dětem koupit ovoce či ne.“

Koronakrize velmi ovlivnila mé finance. Po prodělaném covidu nakupujeme více vitaminových doplňků, léků, neboť jsme oslabení a více nemocní. S tím souvisí nižší finance z důvodu čerpání nemocenských dávek.“

Z toho důvodu za vánoční dárky utratí 36 % samoživitelů do 2 000 Kč. Někteří rodiče se však přiznali, že utratí maximálně 1 000 Kč, jiní na Vánoce nemají peníze žádné. „Snažím se dětem vštípit, že Vánoce nejsou o penězích a že i ovoce pod stromečkem může být dárek,“ dodává maminka samoživitelka Dana.

Spirála snižující se úrovně

Nedostatek příjmů jde ruku v ruce s tzv. „spirálou snižující se úrovně“. Na jejím počátku je snaha o co možná nejefektivnější propojení péče o děti a zajištění finančního zabezpečení domácnosti. Vlivem péče o rodinu se ale často snižuje flexibilita rodičů samoživitelů a časové možnosti v zaměstnání. Distanční výuka a koronavirová krize se staly v poslední roce dalším aspektem, který se na této spirále významně negativně podílí. A přestože se více jak polovina dotázaných samoživitelů snaží i v této nelehké době hledat alespoň brigádu, celkem 34 % rodičů na další pracovní přivýdělek nezbývá čas.

Samoživitelé se snaží vyhýbat půjčkám

V loňském roce si na Vánoce půjčilo peníze 12 %, letos se číslo zvýšilo na 19 %. Této variantě se však stále snaží vyhýbat 70 % rodičů samoživitelů. Zbytek dotázaných se snaží dárky nakupovat v průběhu roku nebo prosí o finanční pomoc u svých nejbližších.

Především o Vánocích je pro rodiče samoživitele velmi obtížné nesplnit přání svých dětí a je pro ně těžké odolat nabídce půjček, které by jim v daný moment zdánlivě pomohly. To, že se rodiče samoživitelé snaží vyhýbat půjčkám je pozitivní zpráva, protože půjčovat si na vánoční dárky je nerozumné,“ říká Dagmar Vogtová v programu VašeVýživné.cz a dodává: „Každý musí dobře zvážit, jestli půjčku opravdu potřebuje a má-li na splácení dostatečné a pravidelné příjmy. Pravidlem je, že pokud si musíme půjčit, pak životnost věci, na kterou jsme si půjčili musí přesáhnout dobu splácení. Může se pak lehce stát, že z radosti pod stromečkem vzniknou starosti v nadcházejícím roce.“

Tenký“ Štědrý večer

O špatné finanční situaci se rodiče samoživitelé snaží se svými potomky mluvit, shodlo se na to celých 55 % dotázaných. Až 32 % tím děti nechce zatěžovat a snaží se, aby si Vánoce maximálně užily. Deset procent rodičů přiznalo, že jsou si jejich děti vědomí špatné finanční situace a nečekají velké dárky.

Na dotaz, co musí rodiče samoživitelé svým dětem během Vánoc odepřít, se shodlo celkem 46 % na tom, že jejich děti nelyžují nebo nejezdí na hory. Celých 39 % dětem nemůže kupovat velké a nákladné dárky. Mnoho samoživitelů si nemůže dovolit ani klasickou štědrovečerní večeři a snaží se o levnější alternativu. Až 7 % rodičům musí svým dětem odepřít jejich přítomnost u štědrovečerního stolu, bývají v období svátků v práci.

Autor: VašeVýživné.cz

Doporučené články

21. listopadu 2024|

Za chudobu dětí rodiče vždy nemohou. Jak stát plánuje pomoci?

Proč je špatné, když lidé zůstávají závislí na dávkách?

14. listopadu 2024|

Ministerstvo navrhuje, aby neplatiči alimentů nemuseli nově do vězení

Neplacení výživného již nebude trestným činem.

7. listopadu 2024|

Snaha vlády o sladění pracovního a rodinného života není úplně nejšťastnější.

Její plán na uvolnění pravidel pro docházku malých dětí do školek a dětských skupin narazil na silný odpor mezi koaličními poslanci.

Všechny články