Time management (nejen) pro rodiče

25. dubna 2025|Informace

Děti, práce, domácnost.. A co já? Znáte to taky? Dny utíkají, povinnosti se kupí, nestíháte a všechno jen valíte před sebou.

Time management (nejen) pro rodiče

Každodenní koloběh, děti, práce, domácnost. Děláte toho tolik, že večer padáte do postele úplně vyčerpaní a jak jinak než s pocitem, že jste zase nic nestihli. Rodičovství je nádherné. Ale taky vyčerpávající. A když k tomu přičtete práci, domácnost a další úkoly, vypadá to skoro nemožně najít chvíli jen pro sebe. Ale jde to, alespoň malinko. Chce to jen jiný pohled a pár malých kroků, které mohou udělat velký rozdíl. A hlavně uleví vaší mysli. Nadechněte se a zkuste pár tipů, jak přežít (a možná i užít) náročné dny a týdny. 

Všechno pod kontrolou mít nejde

Naučte se určovat priority. Zásadní je rozeznat důležité od urgentního.
Zkuste si u každé věci nejprve říct: Musím x Můžu x Počká

Příklad z běžného dne rodiče:

Musím: Odvést dítě k lékaři
Můžu: Umýt koupelnu
Počká: Vytřídit dětem staré oblečení

Každý den si nastavte 2–3 hlavní priority. Doplňte je jen o pár „můžu“ a „počká“ 

Plánujte

Plánování nemusí být nic složitého. Hlavně jednoduše a po svém. Třeba každou neděli si dejte 10 minut na rychlý přehled týdne – děti, schůzky, úkoly. Používejte to, co vám sedí: papír, lepítka, To-Do list nebo chytré aplikace. A nezapomeňte i volno patří do plánu. Čas pro odpočinek je důležitý stejně jako všechny úkoly.

Časové bloky 

Zapomeňte na multitasking, věnujte pozornost vždy jen jedné prioritě. Multitasking spíš unaví, než pomůže. Rozdělte si den do časových bloků, práce, děti, domácnost, čas pro sebe. Pomůže to udržet přehled a klidnější mysl. Nezapomeňte méně chaosu, rovná se klidnější hlava.

Naučte se říct „NE“

Říct ne neznamená, že selháváte. Znamená to, že chráníte sebe a své potřeby, když není prostor nebo chuť. Obáváte se, že ne znamená pro druhého odvržení nebo že bude naštvaný? Zkuste například tyto věty s ne:

„Teď nemůžu, co takhle příští týden?“
„Na to teď nemám kapacitu, zkus to vyřešit s Karlem.“
„Díky za pozvání, ale už máme rodinné plány.“
„Potřebuju se věnovat jiným věcem.“

Nezapomínejte, že každé „ne“ dává prostor jednomu „ano“ pro vás.

Rozhodovací únava

Mozek potřebuje pauzu, každý máme své mentální kapacity, které není vhodné přetěžovat. Když máte pocit, že nevíte, co dřív, není čas zrychlit – je čas zastavit a nadechnout se. Pomůže například:

Jednoduchá ranní rutina
Plánování jídel dopředu
Nachystané oblečení (pro děti i pro vás)
Nečekejte na „až bude hotovo“ – ten moment často nepřijde. Stačí i 5 minut (Protažení, vzduch před kanceláří, káva v tichu, pár řádek z knížky)

Nezapomínejte na mikropauzy a čas pro sebe. Čas pro sebe není odměna, je nutnost.

Závěr

Nečekejte, že vše bude ideální. Jde o to, aby to bylo harmoničtější, snesitelnější a hlavně, lidské. Každý den si dopřejte něco jen pro sebe. Bez výčitek. Každý den máte šanci zkusit to o kousek jinak. O kousek lépe. Nebo jen laskavěji k sobě.

Autor: Mgr. Iveta Novotná

 

Doporučené články

14. dubna 2025|Novinky

Flexinovela: Novela zákoníku práce

Flexinovela – dlouho očekávanou změna - novela zákoníku práce, která přináší novinky v oblasti flexibility zaměstnání a sladění rodinného a pracovního života.

7. dubna 2025|Vaše příběhy

Nezlomná síla maminek – cesta za lepší budoucností

Na Asociaci neúplných rodin a projekt VašeVýživné.cz se obracejí nejen rodiče, kteří potřebují pomoc, ale i ti, kteří se rozhodli svou situaci zvládnout sami a chtějí sdílet svůj příběh jako inspiraci pro ostatní.

4. dubna 2025|Čas s dětmi

Velikonoce s dětmi 2025 aneb tvoření a zábavné aktivity pro celou rodinu

Jaro je v plném rozpuku a Velikonoce pomalu klepou na dveře.

Všechny články