S nástupem dětí do škol a školek se vždy zvýší počet dětí s respiračními onemocněními, ale letos to přišlo dříve něž obvykle a v mnohem větší síle. Pediatři jsou přetíženi nemocnými dětmi, které po třech dnech v kolektivu začaly být nemocné. Před Covidem byli rodiče dětí zvyklí posílat děti s rýmou či lehčí virózou do školy, nyní ale jdou s těmi případy k lékaři.
Když děti zasáhne viróza, můžeme využít léků z lékárny, ale také můžeme pomoci přírodní cestou.
Aromaterapie: do aromalampy dáme dvě až tři kapky éterického oleje na 3 lžíce vody. Pro děti je při nemoci vhodný třeba olej levandulový, který čistí vzduch v místnosti od bakterií nebo virů, eukalyptový olej, který je také čistič vzduchu, nebo meduňkový olej. Ten pomáhá snižovat horečku, podporuje pocení a uklidňuje.
Čaje: čaj z lipového květu je všeobecně vyhlášený známý lék proti chřipce. Jeho hlavní léčebnou vlastností je silný potopudný účinek a schopnost snižovat horečku. Med je dobře znám pro své blahodárné účinky. Má schopnost ničit bakterie a je uznáván za jedno z nejsilnějších přírodních antibiotik. Čaj proti nachlazení by měl obsahovat nejen med, ale také cibuli, česnek a citron.
Zábaly: zábal proti horečce používáme v případě, že horečka stoupla nad 38 stupňů. Trup dítěte zabalíme do osušky namočené ve vlažné vodě na 10–20 minut, hlavu a končetiny necháváme volné, mokrou osušku ničím nepřikrýváme. Tělesnou teplotu měříme za 30 minut po sejmutí zábalu. V této době dítě necháme jen lehce osušené, v tenkém pyžamku. Pokud hodnota tělesné teploty neklesne pod 39 stupňů, může se zábal i několikrát opakovat.
Citronový zábal prsou je velmi účinný při kašli a bronchitidě. Šťávu z jednoho chemicky neošetřeného citronu vlijeme do 0,5 litru horké vody. Do ní namočíme lněný nebo bavlněný šátek, dobře ho vyždímáme a přiložíme na oblast prsou na záda a připevníme ho šátkem.
Nesmíme zapomenout malému pacientovi zajistit klid, dostatek spánku a pocit jistoty, že se o něj láskyplně někdo stará.