
Na Asociaci neúplných rodin a projekt VašeVýživné.cz se obracejí nejen rodiče, kteří potřebují pomoc, ale i ti, kteří se rozhodli svou situaci zvládnout sami a chtějí sdílet svůj příběh jako inspiraci pro ostatní. Dnes vám přinášíme rozhovor s jednou odvážnou maminkou, která se musela vypořádat nejen s neplaceným výživným, ale i s dalšími životními situacemi, do kterých se rodiny často dostávají. Nevzdala se a bojovala za lepší život pro své děti. Její příběh je důkazem, že i v nejtěžších chvílích existuje cesta vpřed. Maminka je z městské částky Praha 3, o jejíž pomoci se v rozhodu taktéž dozvíte. „Příběh maminky je krásným příkladem, toho jak jsou rodiče silní a dokáží být i v takto složitých situacích vytrvalí a velmi odvážní. Maminky příběh je ukázkou odvážnosti a touhy zajistit svým dětem co nejlepší život. Osobně jsem velmi ráda, že vidím že i úřady opravdu pomůžou.“ Doplňuje k příběhu Iveta Novotná, ředitelka projektu VašeVýživné.cz
Můžete nám krátce představit svou rodinu? Například kolik máte dětí a v jakém jsou věku. Co například rádi děláte a jak se vám na Praze 3 líbí?: Jsme tříčlenná rodina. Syn má 19 let, dcera 16 let a já 45 let. Ve volném čase rádi chodíme na výlety do přírody. Bydlení na Praze 3 se nám líbí.
Jak dlouho už řešíte problém s neplaceným výživným?: Problém s neplacením výživného řeším od roku 2016. Při prvním rozsudku, který byl v roce 2012, kdy mi byly děti svěřeny do péče (v té době bylo synovi šest let a dceři necelé čtyři roky), jsem stále doufala, že druhý rodič začne pravidelně platit výživné a doplatí dluh, který mu na výživném vznikl. To se však do dnešního dne nestalo.
Jaká byla vaše první reakce, když jste zjistila, že druhý rodič neplatí výživné?: Bylo to velmi obtížné období pro mě i pro děti. Byla jsem posledním rokem na mateřské. Musela jsem se s dětmi odstěhovat ze společné domácnosti, protože partner měl agresivní chování vůči mně i dětem. Zpětně mohu zhodnotit, že toto období bylo nejtěžší v mém životě. Zajistit dětem bydlení, následně nakoupit do prázdného bytu alespoň nějaký nábytek, vytvořit nový domov na 23 m², zajistit jídlo na celý měsíc, vše poplatit a být plnohodnotným rodičem za oba rodiče bylo nesmírně náročné.
Co bylo v této situaci pro vás nejtěžší?: Dokud problém nevyřešíte, je vše stejně těžké… každý den… Ze začátku nemáte na dárek k narozeninám, na Vánoce, na běžné jídlo, oblečení. Malé děti nechápou, co se stalo, proč nemáte peníze, proč jim nemůžete koupit například zmrzlinu. Nemůžete, protože váš rozpočet s touto položkou nepočítá. Počítáte opravdu každou korunu, každý výdaj. Je to velmi skličující.
Pokoušela jste se situaci řešit sama, nebo jste se hned obrátila na odborníky?: Celou situaci jsem řešila s OSPODem Prahy 3, kde mi sociální pracovnice byla velkou oporou a pomocí. Za to jsem dodnes velmi vděčná.
Kde jste se o projektu VašeVýživné.cz dozvěděla a co vás přimělo jej využít?: O projektu jsem se dozvěděla na internetu. K řešení situace ohledně výživného mě přiměla sociální pracovnice z OSPODu.
Jak vnímáte pomoc tohoto projektu pro rodiče?: Pro rodiče samoživitele je to obrovská pomoc. Měla jsem o starost méně. Nemusela jsem nic řešit, shánět exekutora atd. Zaslala jsem všechny požadované informace a dokumenty, a organizace VašeVýživné.cz vše vyřídila za mě. Vše bylo srozumitelné a bylo mi vše vysvětleno.
Jak neplacení výživného ovlivnilo váš každodenní život a rodinný rozpočet?: Musím říct, že nyní, po letech, jsme jako rodina z nejhoršího tzv. venku. OSPOD Prahy 3 mi opravdu významně pomohl, následně i Městská část Prahy 3, která mi poskytla větší a vyhovující byt. Dříve jsem s dětmi bydlela v podnájmu v bytě o velikosti 23 m², který byl víceméně nevyhovující. Nyní máme větší byt a žije se nám lépe. Díky organizaci VašeVýživné.cz vím, že jsem udělala maximum pro své děti, aby dostaly od druhého rodiče výživné, které jim náleží. Bohužel se jej zatím nepodařilo vymoci, ale díky tomu jsem mohla podat žádost o výživné od státu.
Musela jste kvůli této situaci dělat nějaké zásadní změny (například více pracovat, omezit výdaje)?: Okamžitě jsem nastoupila do práce. Musela jsem si najít zaměstnání, kde bych mohla pracovat a zároveň se starat o dvě malé děti a celý chod domácnosti sama. Vodit děti do a ze školy a školky. Byla to práce mimo mou kvalifikaci.
Co byste doporučila rodičům v podobné situaci? Co by měli dělat a kdy začít situaci řešit?: Ostatním rodičům bych vzkázala, aby celou věc řešili okamžitě. Pokud veškeré dohody s druhým rodičem nikam nevedou, není čas spoléhat na další ústní dohody. Nejde jen o vás jako rodiče, který na vše zůstal sám, ale především o vaše děti. Jakmile budete mít rozsudek od soudu a druhý rodič neplatí výživné, řešte situaci ihned s OSPODem a nebojte se následně výživné vymáhat. Je to pro vaše děti.
Jaké máte plány do budoucna a jaké jsou vaše naděje ohledně vymáhání výživného?: Plány do budoucna: Dcera nyní studuje střední školu s maturitou, je v prvním ročníku, syn také studuje, takže jejich hlavním cílem je dokončení studia. Naděje na doplacení výživného od druhého rodiče jsou minimální. Byl mu exekutorem odebrán řidičský průkaz, nemá bankovní účet ani žádný majetek vedený na své jméno, žije u družky, pracuje na živnostenský list, adresu má vedenou na městském úřadě. Dluh na výživném činí něco přes půl milionu a stále roste. Nyní jsem zažádala o výživné od státu, které mi bylo schváleno.