S neplacením výživného se setkává stále více rodičů. Řešením může být podání trestního oznámení a také vymáhání dlužného výživného.
Vymáhání výživného
Vymáhání výživného je jedním z nejlepších způsobů, jak dlužné peníze získat. Rozlišujeme přitom dva způsoby vymáhání. Tím prvním je soudní výkon rozhodnutí, kdy se oprávněný rodič obrací na soud, který vydal původní rozhodnutí o výživném.
Soud poté může povinnému rodiči nařídit srážky ze mzdy a postihnout tak jeho plat. Problém však nastává ve chvíli, kdy povinný rodič nedisponuje oficiálním a pravidelným zdrojem příjmů.
V takovém případě je efektivnějším způsobem exekuční vymáhání výživného, kdy exekutor postihuje nejen plat, ale také movitý a nemovitý majetek, účty v bankách nebo dokonce i řidičský průkaz, což se pro rodiče může stát dostatečnou motivací k úhradě svého dluhu.
V případě, že zahájíte exekuční vymáhání výživného, můžete požádat Úřad práce o náhradní výživné.
S exekučním vymáháním výživného vám může pomoci i program VašeVýživné.cz. S námi neplatíte žádné poplatky, a to ani v případě neúspěšného vymáhání výživného.
Trestní oznámení
Pokud povinný rodič neplatí výživné po dobu čtyř a více měsíců, stává se jeho jednání zároveň i trestným činem. Oprávněný rodič tak může podat trestní oznámení, a to i v případě, že je dluh řešen také exekučně. Musí však opravdu dojít ke spáchání trestného činu – trestní oznámení nelze podat ve chvíli, kdy je exekuce úspěšná a rodič pravidelně dostává vymáhané peníze.
Policie často doporučuje podávat trestní oznámení opakovaně – vždy, když nejsou uhrazené další čtyři měsíce a vznikne nový trestný čin. S dalšími trestními oznámeními lze přikročit i k přísnějším trestům.