Náhradní výživné 2024

Návrh zákona na náhradní výživné.

Chci získat dlužné výživné

Samoživitelé a děti, kteří marně vyhlížejí výživné od druhého rodiče, jsou zase o kus blíže náhradnímu výživnému. Vláda návrh zákona schválila a zákon se tak dostává do Parlamentu – jeho první zastávkou je Poslanecká sněmovna.

Jakou má návrh zákona na náhradní výživné teď podobu?

Vyplácet se výživné bude v soudem stanovené výši, nejvýše do 3000 korun. Každé 4 měsíce bude rodič dokládat doklad neplnění vyživovací povinnosti. Pokud neplatič uhradí jen část, tak se částka zúčtuje.

Rodič, kterému není výživné placeno, podá návrh na exekuci. Pokud běží exekuce na výživné, může rodič samoživitel požádat o náhradní výživné. Podpora bude vyplácela nejdéle dva roky.

Co bude třeba doložit?

Dle schváleného návrhu bude k žádosti potřeba doložit vykonatelný rozsudek o určení výše alimentů, dále doklad, že je dítě nezaopatřené a informaci o návrhu na exekuci včetně spisové značky.

Pokud se poslanci shodnou, další zastávkou bude Senát, kde budou o návrhu rozhodovat senátoři. Pokud i zde dopadne vše dobře, bude stačit už pouze podpis prezidenta. Aktuálně se počítá, že by zákon o zálohovaném výživném mohl nabýt účinnosti od 1. července 2021.

Ministerstvo práce a sociálních věcí předložilo návrh zákona již více jak před rokem (dva návrhy – jeden za ČSSD a druhý za KSČM dokonce byly předloženy už v minulosti). Během jednání se dá očekávat živá výměna názorů napříč celým politickým spektrem.

Autor: Ing. Dagmar Vogtová

Doporučené články

Střídavá péče alimenty

Jak je to s výživným v případě určení střídavé péče?

Jak se s dětmi správně učit

Začátek školního roku nám začíná klepat na dveře. Zatímco někteří se nemohou dočkat, pro jiné je to důvod k obavám. A teď nemluvíme jen o samotných školácích, ale také o jejich rodičích.

Spirála snižující se životní úrovně

Co je tzv. spirála snižující se životní úrovně, jak ji rozpoznat a co pomůže při jejím řešení?