Mateřská dovolená

Mateřská dovolená je označením pro období před porodem a těsně po něm, během kterého matce dítěte náleží peněžitá pomoc v mateřství.

Chci získat dlužné výživné

Peněžitá pomoc v mateřství (PPM) je jednou z dávek nemocenského pojištění a nárok na ni mají pouze ty žadatelky, které se nemocenského pojištění účastní.

Mateřská dovolená 2018

Hlavní podmínkou pro zisk PPM je již zmíněná účast na nemocenském pojištění, a to v den nástupu na mateřskou a také alespoň 270 dnů v posledních dvou letech před nástupem na mateřskou.

Nárok na dávku mají OSVČ – i zde se však platí povinnost účasti na nemocenském pojištění, které je jinak pro OSVČ zcela dobrovolné. 

Peněžitá pomoc v mateřství je vyplácena po dobu 28 týdnů (případně 37 týdnů při porodu dvou dětí). Nástup na mateřskou by měl být uskutečněn 6–8 týdnů před očekávaným termínem porodu.

Peněžitou pomoc v mateřství vyplácí Správa sociálního zabezpečení. Žádost o PPM vyplňuje ošetřující gynekolog. Tuto žádost je poté nutné předat zaměstnavateli (nebo v případě OSVČ rovnou Správě sociálního zabezpečení).

Výpočet mateřské

Pro určení výše mateřské je nejprve nutné stanovit denní vyměřovací základ. Ten je vypočítán z příjmu za posledních 12 měsíců, který je vydělen počtem kalednářních dnů (jen těch započitatelných – tedy bez dnů pracovní neschopnosti, čerpání ošetřovného atd.).

Tuto částku je následně nutné redukovat dle redukčních hranic stanovených pro příslušný rok. Výše denní mateřské činí 70 % z redukovaného základu.

Podrobný návod k výpočtu mateřské a informace o redukčních hranicích naleznete na webových stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí.

 

Potřebujete s čímkoli poradit? Zeptejte se odborníků nebo rodičů v diskuzi.

 

Autor: Mgr. Iveta Novotná

Chcete pomoci s vymáháním dlužného
výživného?

Rádi vám poskytneme nezávaznou konzultaci. Zanechte nám svůj
kontakt a my už se vám ozveme.

Za naše služby nic neplatíte Za naše služby nic neplatíte
Nemusíte nikam jezdit Peníze můžete mít do 3 měsíců
Získáte odborné rady a podporu Získáte odborné rady a podporu

Doporučené články

Střídavá péče alimenty

Jak je to s výživným v případě určení střídavé péče?

Jak se s dětmi správně učit

Začátek školního roku nám začíná klepat na dveře. Zatímco někteří se nemohou dočkat, pro jiné je to důvod k obavám. A teď nemluvíme jen o samotných školácích, ale také o jejich rodičích.

Spirála snižující se životní úrovně

Co je tzv. spirála snižující se životní úrovně, jak ji rozpoznat a co pomůže při jejím řešení?