
Život po rozvodu – boj o děti, finance a nový začátek
Rozvod je vždy složitým obdobím, ale pokud mu předcházejí vážné zdravotní problémy, psychické vyčerpání a boj o děti, stává se situace ještě náročnější. Hlavní protagonista tohoto příběhu si prošel těžkými životními zkouškami – vážným onemocněním, manželčinou nevěrou, rozvodem i následným bojem o výživné. Přesto se nevzdal, postavil se na nohy a našel nový směr v životě.
V tomto rozhovoru otevřeně popisuje svůj příběh, vztahy s bývalou ženou, dětmi i novou partnerkou. Sdílí své obavy o budoucnost, majetek a spravedlivé finanční zajištění dětí. Může po bývalé ženě žádat vyšší výživné? A má smysl dál řešit minulost, nebo je lepší soustředit se na nový život? To vše se dozvíte v následujícím rozhovoru. „Pro mnohé rodiče samoživitele jsou příběhy ostatních velmi motivující a povzbuzující na jejich nelehké cestě a v obtížné životní situaci, do které se dostali. Často nám děkují za možnost podělit se o své zkušenosti a zároveň se inspirovat tím, jak ostatní zvládají péči o děti, finance a život bez partnera“ dodává Iveta Novotná, ředitelka programu VašeVýživné.cz a Asociace neúplných rodin z. s.
Kdy se rozpadlo vaše manželství?: Moje manželství se rozpadlo předloni před Vánocemi. Silvestr jsme už trávili jen společně s dětmi.
Jak vše probíhalo před rozpadem manželství?: Čtyři roky před rozpadem manželství mi prasklo tlusté střevo. Žil jsem přes rok s vývodem a podstoupil celkem tři operace. Po roce klidu následovala rakovina konečníku u mé bývalé ženy.
Jak jste podporoval svou bývalou ženu během její nemoci?: Snažil jsem se být jí maximální oporou – vozil jsem ji k lékařům, podporoval ji psychicky i fyzicky, aby nemusela skončit s vývodem jako já. Nakonec se podařilo a uzdravila se.
Jaké byly vaše plány po jejím uzdravení?: Dohodli jsme se, že hodíme vše za hlavu, splatíme hypotéku a konečně si začneme společně užívat života.
Jak se změnil váš vztah poté, co se zotavila?: Bývalá žena byla po nemoci posmutnělá. Snažil jsem se jí pomoci, dokonce jsem kontaktoval její kamarádku, aby spolu trávily více času. Po třech měsících se mi péče a starost o vše vrátilo ve zlém. Psychicky jsem to nezvládl, pokusil jsem se o sebevraždu (vana a žíly) a skončil v léčebně. Vánoční svátky jsem strávil na propustku z ústavu.
Jak vše probíhalo dál a jaký byl postoj vaší bývalé ženy?: Během terapie mě v léčebně navštívila spolu s novým partnerem – trenérem našeho syna. Na setkání mi oznámila, že se ho nevzdá. V tu chvíli jsem pochopil a zatvrdil se. Předpokládala, že se po mém návratu domů k nám bude vracet, ale děti to neakceptovaly. Syn jí sám řekl, že pokud má kam jít, ať jde. Nakonec skutečně odešla.
Jak reagovaly vaše děti na situaci po rozchodu?: Po jejím odchodu se dětem ulevilo. Syn byl ten, kdo matce přímo řekl, aby odešla, když má kam.
Jak často se vaše bývalá žena vídala s dětmi po rozvodu?: Na schůzce v restauraci si sama stanovila dny setkávání – úterý a čtvrtek. Později jí stačilo jen úterý, a ani to nebylo pravidelné. Ani děti o častější kontakt nestály.
Jaká byla původní dohoda o výživném na děti?: Dohodli jsme se na částce 3 000 Kč na dceru a 3 600 Kč na syna. Později jsem však zjistil, že je tato částka příliš nízká, a požádal jsem o zvýšení.
Jak reagovala vaše bývalá žena na žádost o vyšší výživné?: Okamžitě se bránila a požadovala střídavou péči. Navíc si spočítala, že bych měl naopak platit výživné já jí.
Jak probíhal soudní spor ohledně střídavé péče?: Děti o střídavé péči nechtěly ani slyšet, ale bývalá žena na ní trvala. Chtěla, aby děti byly u soudu přítomné, což jí však soudkyně i sociální pracovnice nedoporučovaly.
Na jakém kompromisu jste se nakonec dohodli u soudu?: Její právník navrhl, že pokud ponecháme výši výživného beze změny, děti nebudou muset k soudu a zůstanou v mé péči. Nakonec jsem na tuto podmínku přistoupil.
Jaké jsou aktuální finanční poměry vaší bývalé ženy?: Má příjem z pronájmu garáže (1 000 Kč/měsíc), invalidní důchod III. stupně (17 000 Kč) a pracuje jako kadeřnice. Oficiálně podnikání zrušila, ale pracuje u přítele, kde neplatí nájem, daně ani pojištění. Odhaduji, že si přivydělává minimálně 15 000 Kč měsíčně.
Jaké máte obavy ohledně majetkového vypořádání po rozvodu?: Rozvod je sice uzavřen, ale majetek není vypořádán. Chtěl jsem dům přepsat na děti, ale bývalá žena s tím nesouhlasila. Mám obavy o budoucnost majetku.
Plánujete žádat o zvýšení výživného?: Zvažujeme to se synem v létě, po podání daňového přiznání mé bývalé ženy. Problémem je, že její skutečný příjem je těžko zjistitelný. Navýšení chce hlavně syn. Já si říkám, jestli není lepší přestat se litovat, nic neřešit a nějak plout životem s novou láskou, kterou naštěstí děti v obou směrech přijaly.
Jak vnímáte svůj současný život a jaké máte plány do budoucna?: Mám novou partnerku, která si prošla podobným osudem. Její bývalý manžel na rozdíl od mé bývalé ženy platí výživné nad rámec povinností – 15 000 Kč měsíčně na obě děti. O to méně chápu postoj mé exmanželky, která nechce na své děti přispívat víc, přestože má dostatečné příjmy.
Důležité je přestat myslet negativně, zapomenout na nevěru, zapomenout na ex.. Ubírat se pozitivním směrem s novou partnerkou. Být oporou a dobrým tátou nejen svým dětem.
Minulost změnit nejde ale budoucnost si můžeme udělat pěknou, i když prvotní plány byly jiné. Prostě přijmout nový způsob bytí, není cesty zpět.
Cítím, že jak jde čas, je všechno klidnější, hlavně moc nepřemýšlet…. 🙂