Dohoda o výživném

29. března 2023|

Dokážete se se svým bývalým partnerem rozumně domluvit na výši výživného? Pokud nejste manželé, můžete celou věc řešit i mimosoudně.

Dohoda o výživném

Nesezdaní partneři, kteří mezi sebou nemají žádné spory, mohou uzavřít dohodu upravující péči o dítě po jejich rozchodu. V takové dohodě by mělo být stanoveno, kdo bude o děti pečovat, jaká bude výše výživného a jak často bude druhý z rodičů své děti vídat. 

Ústní dohoda o výživném

U dohody plně stačí i její ústní sjednání. Je však nutné myslet na to, že v takovém režimu nemá ani jeden z rodičů větší práva či povinnosti vůči dítěti a oba rodiče jsou na stejné úrovni.

Písemná dohoda o výživném

Častěji jsou tak využívány písemné dohody, které o něco jasněji určují práva a povinnosti obou rodičů. Podpisy na dohodách mohou být i úředně ověřené, není to však podmínkou.

Právní náležitosti dohody o výživném nejsou stanovené. Rodiče ji tak mohou sepsat zcela samostatně a podle sebe.

Z dokumentu by však mělo vyplývat, mezi kým je dohoda uzavřena, koho se týká, jaká je zvolená forma péče o dítě, jaký je druhému rodiči umožněn rozsah styku a jaké jsou jeho vyživovací povinnosti. K jejich výpočtu můžete použít naši kalkulačku

V každém případě platí, že u mimosoudních dohod je ohrožena jejich vymahatelnost. V případě vzniku jakýchkoliv problémů (například s nehrazením výživného), bude vždy nutné obrátit se na soud.

Doporučené články

21. listopadu 2024|

Za chudobu dětí rodiče vždy nemohou. Jak stát plánuje pomoci?

Proč je špatné, když lidé zůstávají závislí na dávkách?

14. listopadu 2024|

Ministerstvo navrhuje, aby neplatiči alimentů nemuseli nově do vězení

Neplacení výživného již nebude trestným činem.

7. listopadu 2024|

Snaha vlády o sladění pracovního a rodinného života není úplně nejšťastnější.

Její plán na uvolnění pravidel pro docházku malých dětí do školek a dětských skupin narazil na silný odpor mezi koaličními poslanci.

Všechny články