V našich končinách postihuje atopický ekzém tisíce kojenců, batolat, dětí v předškolním věku i dospělých. Léčba tohoto chronického onemocnění se přitom může pořádně prodražit.
Drahé přípravky však nejsou tím jediným, co pomáhá. Pomoci často mohou i menší zásahy do životosprávy či okolního prostředí.
Umělá vlákna nebrat
Atopické pokožce nejvíce svědčí oblečení z přírodní, nebělené bavlny. Na vše ostatní jednoduše zapomeňte. Zbytečně byste postiženou pokožku dráždili.
Vyhněte se také ozdobám, i tvrdým švům, které by mohly škrábat. Cedulky vždy pečlivě odstraňte a každý nový kus oblečení před prvním použitím vyperte.
Zabraňte škrábání
Atopický ekzém svědí a svádí děti ke škrábání. Pokuste se jim vysvětlit, že by si postižená místa opravdu škrábat neměly, protože tím vše jen zhorší. U těch nejmenších poté můžete využít speciální návleky na ruce, které zamezí možnosti škrábání.
Pokud by bylo škrábání nesnesitelné, poraďte se s lékařem o uklidňujících přípravcích. Pro krátkodobé použití jsou často předepisovány lokální kortikosteroidy, které mohou přinést rychlou a výraznou úlevu. Určitě by však nemělo docházet k jejich dlouhodobému používání.
Přemýšlejte při praní prádla
Atopický ekzém je velmi často spojován s nejrůznějšími alergiemi. Často jím trpí právě lidé, u kterých se projevují alergie. Proto i prostředky pro praní je vhodné vybírat tak, aby pokožku co nejméně dráždily. Volte tedy vždy jen aviváže a prací prostředky vhodné pro alergiky.
Pečujte o prostředí, kde dítě žije
Koberce, oblíbení plyšáci, sedací pytle – to jsou přímo ukázkoví lapači prachu, kteří vašemu dítěti rozhodne nepomohou. A nepomáhají bohužel ani chlupatí domáci mazlíčci.
V dětském pokojíčku i jiných místnostech je potřeba eliminovat prach na minimum. Koberce tedy nahraďte plovoucí podlahou a nezapomeňte na pravidelný, v tomto případě mnohdy i každodenní, úklid.
Atopická pokožka musí být hydratovaná
Vysušenou pokožku je vhodné pořádně promastit – to platí při koupání i následné péči. Používejte speciální lázně i sprchové prostředky určené přímo pro atopiky.
Nezapomínejte ani na hodně mastné krémy k ošetření pokožky po koupeli. Dvojnásob to platí v zimě, kdy je pokožka vysušená a ekzém se tak často mnohonásobně zhoršuje.
K promaštění lze využít mastné krémy, k ošetření bolavých míst zase borovou vodu či heřmánkový odvar. Vždy je však vhodné poradit se s dětským lékařem či dermatologem.
Upravte jídelníček
Pouhá změna jídelníčku dokáže v tomto případě doslova zázraky. Nezapomeňte na trvalý přísun vitaminů B a E, které jsou v boji proti atopickému ekzému silnými spojenci.
Vyhněte se naopak potravinám, které by mohly přitížit. Obecně se udává, že na atopický ekzém mají nepříznivý vliv především citrusy, ořechy, mléčné výrobky, vejce, ryby, cukr a nejrůznější sladkosti, jahody, maliny nebo třeba rajčata.
Vyhýbejte se stresu
Strava a vnější vlivy nejsou to jediné, co atopický ekzém zhoršuje. Svůj podíl má i psychický stav dítěte. Snažte se tedy své děti co nejvíce bránit před stresem – nezlobte se na ně za horší prospěch ve škole, nenuťte je do něčeho, co samy nechtějí, netrestejte je za drobné prohřešky.
Nezapomeňte na správnou životosprávu
S předchozími body je samozřejmě spjata i nutnost správné životosprávy. Je třeba dítěti zajistit dostatek zdravého pohybu i následného odpočinku. Velmi důležitý je poté pravidelný a dostatečně dlouhý spánek.
Máte i vy své vlastní zkušenosti s atopickými ekzémy u sebe či u svých dětí? Budeme moc rádi, když se o ne s námi i s dalšími rodiči podělíte ve skupině Rodina, výživné a vše s tím spojené.