6 tipů, jak finančně zvládnout příchod nového školního roku.

30. srpna 2017|Inspirace

Začátek školního roku je nejen náročný pro děti, ale také pro rodiče samoživitele. Nástup do školy je totiž spojený s vysokými jednorázovými výdaji a přichází v období, kdy má i svědomitě hospodařící domácnost nejhlouběji do kapsy, zejména kvůli výdajům za prázdniny.

6 tipů, jak finančně zvládnout příchod nového školního roku.

Začátek školního roku je nejen náročný pro děti, ale také pro rodiče samoživitele. Nástup do školy je totiž spojený s vysokými jednorázovými výdaji a přichází v období, kdy má i svědomitě hospodařící domácnost nejhlouběji do kapsy, zejména kvůli výdajům za prázdniny. 

Sestavili jsme zde 6 tipů, jak návrat do školy co nejlépe zvládnout – ať už se jedná o prvňáčky nebo vysokoškoláky.

  • Dluhy na výživném řešte okamžitě

V průběhu prázdnin se zvyšuje počet těch, kteří neplatí výživné, až trojnásobně. Pokud váš partner neplatí dlouhodobě anebo přestal platit přes léto, rozhodně řešení neodkládejte. Jestliže dojde až na vymáhání dluhu, nezapomeňte, že první peníze uvidíte nejdřív zhruba za 3 měsíce – rychleji to ani podle zákona nejde. Rodiče, kteří teď s vymáháním začínají, tak první splátku dluhu získají až na Vánoce. Je zde však i určitá šance, že se rodič spuštění vymáhání zalekne a dluh uhradí okamžitě.

Užitečný odkaz:
Program VašeVýživné.cz od Asociace neúplných rodin (https://www.vasevyzivne.cz)

  • Výživné s nástupem do školy valorizujte

Čím je dítě starší, tím vyšší jsou jeho finanční potřeby. Zohledňuje to i návodná tabulka pro soudce, podle které by měli rozhodovat o výši výživného. Díky ní můžete získat přibližný přehled, na kolik procent z čisté mzdy partnera máte nárok. Nástup do školy – ať už základní nebo střední či vysoké – je zároveň učebnicovým příkladem, kdy je vhodné zažádat o valorizaci výživného – tedy přehodnocení jeho výše. Často získáte sice jen pár stokorun měsíčně navíc, ale i ty v dlouhodobém horizontu mohou pomoci.

Užitečný odkaz:
Kalkulačka pro orientační výpočet výživného (https://www.vasevyzivne.cz/kalkulacka)

 

  • Pro podporu na kroužky na Úřad práce

Přemýšlíte, jak zajistit také mimoškolní rozvoj svých potomků, když rozpočet vaší domácnosti pravidelné platby za kroužky nedovoluje? Nezoufejte. Již několik let je možné hradit kroužky a školní i mimoškolní aktivity také z dávek mimořádné okamžité pomoci. O dávku zažádáte na Úřadu práce, pod který spadáte. Pozor, nejedná se o dávku nárokovou, je tedy pouze na úřednících a vaší konkrétní situaci, zda vám ji přiřknou.

Užitečný odkaz:
Formulář mimořádné okamžité pomoci (https://formulare.mpsv.cz/oknouze/cs/form/edit.jsp?FN=MopS150101511&CMD=EditForm&SSID=tGUsgiSIlbMVRe0zAS6p77tWZ61G8_yB)

 

  • Zkuste ve škole vyjednat obědy zdarma

Díky iniciativě „Obědy pro děti“ je na některých školách možné využít pomoc s úhradou stravného ve školní jídelně. Na obědy se skládají firmy i dobrovolníci z celé republiky. Stačí se zeptat ředitele školy, zda danou možnost nabízí. Bezplatné obědy jsou určeny především pro děti, které se dlouhodobě nachází ve špatné sociální situaci. Na výběru dětí se podílí především ředitel školy.

Užitečný odkaz:
Program „Obědy pro děti“ (http://www.obedyprodeti.cz/potrebujete-pomoci)

 

  • Učebnice získejte bezplatně na Facebooku

Nakoupit učebnice pro žáka druhého stupně, středoškoláka nebo gymnazistu rozhodně není levná záležitost. Zejména ty specializované – jako například učebnice cizích jazyků – mohou nové stát i několik stovek korun. Proto se vyplatí využívat online bazary nebo skupiny na Facebooku, kde často seženete takřka nové učenice za zlomek ceny nebo zcela zdarma.

Užitečný odkaz:
Největší učebnicový bazar na Facebooku, skupina „Učebnice k prodeji“ (https://www.facebook.com/groups/329267717142463)

  • Nezapomeňte na žákovské jízdné

Pokud váš potomek začal do školy nově dojíždět, nezapomeňte na žlutomodrou nebo oranžovou kartičku, díky které bude jezdit s výraznou slevou. V případě dětí do 15 let za třetinu běžné ceny a u těch starších nad 15 let za 75 % běžné ceny. Sleva platí pouze pro nejkratší trasu mezi domovem a školou. Průkazku je možné vystavit u naprosté většiny dopravců, ať už státních nebo soukromých. V případě městské hromadné dopravy je pak zákonem garantovaná sleva 50 % pro žáky a studenty do 15 let.

Užitečný odkaz:
Informace o žákovském a studentském jízdném na webu Ministerstva dopravy (https://www.mdcr.cz/Dokumenty/Verejna-doprava/Zakovske-jizdne/Pro-uzivatele)

 

Máte nějaký další tip? Budeme rádi, když se s námi podělíte!

Věříme, že většinu z těchto tipů znáte, avšak jistě se najdou tací, kteří je nevyužívají z důvodu neznalosti, či pouze z ostýchavosti. Nebojte se říci o to, na co máte nárok. Jsme tu vždy pro Vás a rádi Vám se vším pomůžeme.

Autor: Mgr. Iveta Novotná

Doporučené články

21. listopadu 2024|

Za chudobu dětí rodiče vždy nemohou. Jak stát plánuje pomoci?

Proč je špatné, když lidé zůstávají závislí na dávkách?

14. listopadu 2024|

Ministerstvo navrhuje, aby neplatiči alimentů nemuseli nově do vězení

Neplacení výživného již nebude trestným činem.

7. listopadu 2024|

Snaha vlády o sladění pracovního a rodinného života není úplně nejšťastnější.

Její plán na uvolnění pravidel pro docházku malých dětí do školek a dětských skupin narazil na silný odpor mezi koaličními poslanci.

Všechny články