Každý rok procházíme veškerá čísla a informace, abychom se mohli posouvat dál a nabízet lepší služby i v následujícím roce. Díky počtu rodičů, kteří se na nás historicky obrátili, máme co nejpřesnější ukazatele, s nimiž dále pracujeme.
Počet nově registrovaných rodičů
Počty rodičů, kteří se na nás každoročně obracejí, jsou již několik let stabilní. V roce 2024 se jednalo o 10 876 nově registrovaných rodičů. Dalo by se očekávat, že s rostoucí délkou fungování projektu a počtem podpořených rodičů bude tento trend klesat. Nicméně díky velikosti projektu a informovanosti rodičů o problematice se na nás obracejí čím dál dříve. Neodkládají řešení kvůli neznalosti zákonů do doby, kdy se jednotlivé splátky na výživném promlčí. Volají, píší, informují se o postupech a svých možnostech, čímž často předejdou velkým finančním potížím.
Průměrný dluh
V roce 2024 se průměrný dluh snížil o 20 % oproti roku 2023. Tento pokles souvisí s trendem mladších dluhů, a to díky lepší informovanosti rodičů i náhradnímu výživnému, které je podmíněno probíhajícím soudním výkonem či exekucí na výživné.
Měsíční výživné
Kumulovaný dluh, se kterým se na nás rodiče obracejí, se výrazně snížil, ale průměrné měsíční výživné zůstalo téměř stejné jako v předchozím roce, tedy 3 207 Kč. Pozitivní zprávou je, že ubývá rodičů s výživným nižším než 1 000 Kč měsíčně. V roce 2023 to byl každý 27. rodič, zatímco v roce 2024 každý 31. Pokud bychom se podívali až do roku 2020, tehdy se jednalo o každého 18. rodiče.
Průměrný dlužník na výživném
V této oblasti se každoročně setkáváme s podobnými daty. Průměrným dlužníkem je muž, což je dáno rozhodnutími soudů o svěření dětí do péče – většina dětí je svěřována matkám, a proto se matky statisticky nestávají hlavními dlužníky. Regionální rozložení dlužníků také odpovídá dlouhodobým trendům, kde dlouhodobě obkresluje nejvíce postižené regiony Ústecký a Moravskoslezský kraj. V roce 2024 převyšoval v počtu kraj Ústecký.
Díky včasnému řešení dluhů se nejen snížila celková výše dlužného výživného, ale také délka zadlužení, která nyní činí přibližně jeden rok. Klesl také věk dlužníků a věk dětí, kterým je výživné přiznáváno soudem.
„Tyto trendy mají pozitivní vliv na rodiče samoživitele. Čím dříve začne rodič řešit dlužné výživné, tím vyšší je šance na úspěch. Povinný rodič se rychleji rozplatí a po zdárném vymožení je větší pravděpodobnost, že bude výživné nadále hradit řádně. Samoživitelé to nemají jednoduché – skloubit pracovní život s péčí o děti a řešit druhotnou platební neschopnost, do které se kvůli neplacenému výživnému dostávají, je velmi náročné,“ uvádí Mgr. Iveta Novotná, ředitelka programu VašeVýživné.cz, který v rámci své asistenční služby pro rodiče provozuje Asociace neúplných rodin a za rok 2024 pomohl se získáním částky 101 000 000 Kč.