Kolik vyplácí stát na náhradním výživném?

15. října 2024|

Výplaty náhradního výživného rostou, přesto zůstávají pod původními odhady.

Kolik vyplácí stát na náhradním výživném?

Za první tři roky od zavedení náhradního výživného stát dětem, jejichž rodiče neplní vyživovací povinnost, vyplatil celkem 549,5 milionu korun. V červnu letošního roku úřady práce zaslaly celkem 12 100 dávek náhradního výživného, přičemž počet těchto případů se neustále zvyšuje. Výdaje za první pololetí roku 2024 činily 130,8 milionu korun, což představuje meziroční nárůst téměř o 25 %. Tyto informace pocházejí z dat ministerstva práce o vyplacených dávkách. Přestože dochází k růstu počtu vyplácených dávek, skutečný počet příjemců zůstává výrazně nižší, než se původně předpokládalo.

Náhradní výživné začalo v Česku fungovat v červenci 2021, kdy se očekávalo, že tuto dávku bude pobírat přibližně 24 tisíc dětí. Úřad práce vyplácí alimenty, které rodič neplatí, nebo doplácí dlužnou částku, přičemž maximální výše dávky je tři tisíce korun měsíčně. Podmínkou pro vyplacení je snaha rodiče dlužnou částku vymáhat exekučně nebo soudně. Po ukončení vyplácení dávky přebírá vymáhání pohledávky stát.
Původní odhady zákona počítaly s tím, že stát zpětně získá asi 10 % vynaložených nákladů. Dávka měla být původně poskytována maximálně dva roky, ale loni došlo kvůli přetrvávajícím problémům s vymáháním a neplacením alimentů k prodloužení této lhůty na čtyři roky.

V červnu letošního roku bylo vyplaceno 12 100 dávek v celkové hodnotě 22,6 milionu korun, zatímco v roce 2023 to bylo 10 600 dávek za 19 milionů korun. V první polovině roku 2024 se výdaje vyšplhaly na 130,8 milionu korun, což je téměř o čtvrtinu více než ve stejném období předchozího roku, kdy se vyplatilo 105,7 milionu korun. Celkové náklady na náhradní výživné v roce 2023 činily 222,8 milionu korun. Na konci roku bylo vyplaceno 12 tisíc dávek. V roce 2022 činily celkové výdaje 159,3 milionu korun, přičemž v prosinci náhradní výživné dostávalo 9 200 dětí.

V prosinci 2021, půl roku po zavedení náhradního výživného, bylo vyplaceno 5 800 dávek, přičemž za druhé pololetí téhož roku stát vyplatil 36,6 milionu korun. Celková suma vyplacená v průběhu prvních tří let dosáhla 549,5 milionu korun.

I přes růst počtu příjemců zůstává skutečný počet výrazně nižší, než jaké byly původní odhady. Před zavedením náhradního výživného tehdejší vedení ministerstva pod vedením Jany Maláčové (ČSSD) předpokládalo, že stát bude vyplácet alimenty pro přibližně 24 tisíc dětí, s ročními výdaji kolem 860 milionů korun. Na úřadech práce vzniklo 160 nových pracovních míst, přičemž bylo plánováno, že se na mzdy úředníků vydá minimálně 115,48 milionu korun ročně. Tito pracovníci však postupně začali vykonávat i jiné agendy.

Podle loňských statistik se třetina neúplných rodin s dětmi nacházela pod hranicí příjmové chudoby. Více než čtvrtina samoživitelů a samoživitelek žila v materiální nouzi, což znamená, že si nemohli dovolit pět ze třinácti sledovaných položek, jako například nový nábytek, týdenní dovolenou, nečekaný výdaj ve výši 14 100 korun, maso každý druhý den či dostatečné vytápění.

Autor: VašeVýživné.cz

Doporučené články

21. listopadu 2024|

Za chudobu dětí rodiče vždy nemohou. Jak stát plánuje pomoci?

Proč je špatné, když lidé zůstávají závislí na dávkách?

14. listopadu 2024|

Ministerstvo navrhuje, aby neplatiči alimentů nemuseli nově do vězení

Neplacení výživného již nebude trestným činem.

7. listopadu 2024|

Snaha vlády o sladění pracovního a rodinného života není úplně nejšťastnější.

Její plán na uvolnění pravidel pro docházku malých dětí do školek a dětských skupin narazil na silný odpor mezi koaličními poslanci.

Všechny články