Rozsudek o výživném je mnohdy zdrojem celé řady sporů. Oprávnění by rádi soudem stanovenou částku navyšovali, povinní zase snižovali. To je zcela normální. Jenže co když je určeno opravdu nevyhovující výživné? Dá se v takové situaci nějak bránit? Tomu se budeme věnovat v následujícím článku.
Jak je vypočítáno výživné?
V první řadě je třeba zmínit, jakým způsobem je výživné určováno. Konečné slovo při verdiktu ohledně výše výživného má vždy soudce.
Ten rozhoduje nejen na základě příjmů povinného a věku dítěte, ale zohledňuje i celou řadu dalších faktorů. Jsou to například další vyživovací povinnosti rodiče nebo speciální potřeby dítěte (léky, diety…).
Kromě toho může soudce přihlédnout i k doporučující tabulce vydané Ministerstvem spravedlnosti, je to však jen čistě na jeho uvážení.
Právě proto je nutné brát dostupné kalkulačky výživného pouze jako orientační ukazatele. Tyto kalkulačky vám sice určitou částku odtajní, pracují však převážně jen s příjmem rodiče, věkem dítěte a zmíněnou doporučující tabulkou.
Na rozdíl od soudce už nezohledňují další faktory, které mohou být směrodatné. To jen abychom upřesnili, že i když je soudem určená částka odlišná od té, kterou jste si zjistili v kalkulačce, nemuselo nutně dojít k žádnému pochybení. Zkrátka jen rozhodly faktory, s nimiž kalkulačka nepracovala.
Odvolání proti rozsudku
Existují však i případy, kdy je určená částka opravdu neodpovídající – ať už pro oprávněného či pro povinného rodiče. Naštěstí se v takovém případě nemusíte s rozsudkem spokojit. Stačí jen podat odvolání a nechat soud rozhodnout ještě jednou.
Odvolání je třeba podat písemně do 15 dnů od vydání rozsudku. Podává se k soudu, který vydal rozsudek. Odvolání by mělo obsahovat označení obou stran sporu i informace o soudu, jehož rozhodnutí napadáte.
Uveďte nejen označení soudu, ale také datum vydání rozsudku a jednací číslo. Dále je třeba přesně zmínit výrok, který je odvoláním napadán, a jaký je váš odvolací důvod (důvody naleznete v § 205 Občanského soudního řádu).
Součástí odvolání by měl být i odvolací návrh obsahující váš návrh na nové rozhodnutí, tedy např. zda by měl rozhodnout o nové výši výživného.
Odvolací soud následně může odmítnout odvolání, vyhovět žádosti a změnit rozsudek, zrušit rozsudek a vrátit věc k projednání předchozímu soudu nebo potvrdit napadený rozsudek.
Odvolání je možné podat vždy, s výjimkou případů, kdy soud schvaloval dohodu rodičů, případně tam, kde se účastníci výslovně vzdali svého práva na odvolání.
Předběžná vykonatelnost rozsudku
Standardně rozsudek nabývá právní moci až po uplynutí 15denní odvolací lhůty, pokud v této době není odvolání podáno.
V případě výživného je však určena tzv. předběžná vykonatelnost rozsudku. To znamená, že povinný rodič musí platit výživné hned, bez ohledu na to, zda bylo odvolání podáno či nikoliv.
Máte s odvoláním své vlastní zkušenosti? Budeme moc rádi, když se o ně s námi i s dalšími rodiči podělíte ve skupině Rodina, výživné a vše s tím spojené.