Výše výživného a potenciální příjmy povinného

22. února 2024|

Co soud posuzuje při určení výživného?

Výše výživného a potenciální příjmy povinného

Podmínkou pro vyživovací povinnost k dítěti je neschopnost dítěte živit se samo. Týká se nejenom nezletilých dětí, ale i těch dospělých, které například studují, nebo mají nějakou zdravotní indispozici, která jim nedovoluje pracovat. Rozdíl je pouze v tom, že za nezletilé děti vše vyřizuje rodič a výživné je hrazeno na jeho účet (i když výživné patří dítěti), zletilý už si vše komunikuje sám a peníze také chodí na jeho účet.

Nejlepší řešení je, když se rodiče na výživném dokážou domluvit sami, ale i v tomto případě je vhodné předložit tuto dohodu soudu ke schválení v podobě rozsudku. Jen tak má rodič, který má nezletilé dítě v péči jistotu, že druhý rodič bude muset výživné platit. A pokud platit nebude, bude mít v ruce rozsudek pro vymáhání výživného.

A co posuzuje soud při určení výživného?

Soud zjišťuje odůvodněné potřeby dítěte a jeho majetkové poměry, ale také schopnosti, možnosti a majetkové poměry povinného rodiče (toho, který má výživné hradit). Soud bere v potaz, že rodič, který je například vystudovaný programátor (a mohl by vydělávat tomu odpovídající peníze), ale tuto profesi bez objektivních důvodů (nikoliv z důvodu zdravotní překážky) nevykonává a věnuje se jiné, méně výdělečné profesi. Pak se zohlední příjmy, kterých by dosahoval, kdyby ve své profesi pracoval.

Další podstatnou skutečností je, že životní úroveň dítěte má být zásadně shodná s životní úrovní rodičů. Právě proto soud nezajímá jen příjem rodiče (mzda/plat/odměna), ale veškeré majetkové poměry – vlastnictví nemovitostí, aut, příjmy z nájmu a podobně.  Někdy je potřeba soud na majetek povinného navést, protože sám soud má jen omezené možnosti, jak skutečnou životní úroveň rodiče v rámci soudního řízení zjistit.

V případě, že povinný pracuje na černo, zkuste předložit například doklady o drahé dovolené, fotografie vybavení domácnosti, kde může být dražší elektronika apod. Soud bude následně zjišťovat, z čeho toto bylo s ohledem na nízké tvrzené příjmy hrazeno

A nezapomeňte, že výživné si můžete nechat zvýšit když  se změní poměry na straně dítěte nebo rodiče.

 

 

 

 

Autor: VašeVýživné.cz

Doporučené články

21. listopadu 2024|

Za chudobu dětí rodiče vždy nemohou. Jak stát plánuje pomoci?

Proč je špatné, když lidé zůstávají závislí na dávkách?

14. listopadu 2024|

Ministerstvo navrhuje, aby neplatiči alimentů nemuseli nově do vězení

Neplacení výživného již nebude trestným činem.

7. listopadu 2024|

Snaha vlády o sladění pracovního a rodinného života není úplně nejšťastnější.

Její plán na uvolnění pravidel pro docházku malých dětí do školek a dětských skupin narazil na silný odpor mezi koaličními poslanci.

Všechny články