Finanční gramotnost jako cesta ke zvýšení úspor a snížení nákladů

1. srpna 2023|Nezařazené

Klíčem k bohatství a spokojenému životu bez finančních starostí nemusí být jen zvýšení příjmů, ale také správné hospodaření s penězi.

Finanční gramotnost jako cesta ke zvýšení úspor a snížení nákladů

A to není žádná věda. Stačí se jen naučit několik zásad. Které to jsou? To si hned povíme.

Když si vyhledáme definici finanční gramotnosti, zjistíme, že jsou to nějaké vědomosti, které člověku umožňují porozumět financím a naučit se s nimi správně zacházet. Mohlo by se zdát, že těmito vědomostmi disponuje každý. Opak je však pravdou.

Dnes a denně se setkáváme s lidmi, kteří sice vydělávají velký obnos peněz, s koncem měsíce se však pravidelně potýkají s finančními potížemi. Jak je to možné? Neumí s penězi hospodařit. Na výši výdělku totiž často vůbec nezáleží. Jsou lidé, kteří dokáží pohodlně vyjít s 15 000 Kč měsíčně a ještě zvládají ušetřit pár korun. Na druhé straně jsou jedinci, kterým na měsíc nestačí ani 50 000 Kč. A to klidně mohou mít stejně vysoké základní výdaje. Jaký je tedy klíč k úspěchu?

Nekupujte zbytečnosti

Před každým nákupem si položte otázku, zda danou věc opravdu potřebujete a zda vás učiní šťastnějšími. A ptejte se opravdu u všeho. Hlavně u levných drobností. Tady se totiž peníze “ztrácejí” nejčastěji. Vyškrtněte ze svých výdajů zbytečnosti. Když jdete nakupovat jídlo, nakupujte opravdu jen to nejnutnější.  Nemusíte si samozřejmě odpírat úplně všechno. Klidně si stanovte určitou částku, kterou můžete utratit za “zbytečnosti”. Mějte však na paměti, že ji v žádném případě nesmíte překročit.

Zapisujte si každý výdaj

Tento bod velmi úzce souvisí s tím předchozím. Díky každodenním zápiskům totiž nejlépe odhalíte zbytečnosti, které nakupujete. Zkuste si alespoň jeden měsíc vést finanční deník, do kterého zapíšete každý nákup. Zapisujte opravdu důkladně. Nezapomeňte ani na zdánlivé drobnosti. Možná se na konci měsíce budete divit, jaké nesmysly jste nakoupili. A třeba konečně zjistíte, kam ty pracně vydělané peníze mizí.

Každý nákup si důkladně promyslete

Impulzivní jednání je sice v některých případech povolené, u nakupování je však spíše na obtíž. Často nás totiž svádí k nakupování zbytečností, čímž se opět vracíme k prvnímu bodu. Tentokrát však nemáme na mysli to zmíněné jídlo, ale spíše dražší položky. Jak impulzivní nákupy fungují? Když máte v ruce překrásný zimní kabát, schopnost vyhodnotit, zda se jedná o zbytečnou koupi, je značně omezena. V tu chvíli je totiž kabát naprostou nezbytností. A jaké je řešení? Kabát vám z obchodu neuteče. Vraťte se v klidu domů a celé si to ještě jednou promyslete. Pokud zjistíte, že bez něj můžete docela klidně žít (a v zimě nezmrznete), nekupujte ho.

10 % výdělku patří vám

Pokud jste někdy četli knihu Nejbohatší muž v Babyloně, určitě už víte o čem mluvíme. V této knize je totiž zmíněn princip jedné desetiny, kterou byste měli vzít z každého svého příjmu. Měsíčně by vám mělo 90 % peněz stačit na pokrytí veškerých výdajů. Zbylá desetina by poté měla patřit jen vám. A není tím myšleno, abyste si za tuto desetinu koupili nové šaty nebo jinou věc. V takovém případě by peníze nepatřily vám, ale jen obchodníkovi, kterému byste jimi zaplatili. Správně byste si tuto desetinu měli uložit a použít ji ke svému dalšímu obohacení (například vhodnou investicí).

Zapomeňte na platby kartou

Platby kartou jsou v dnešní době velmi populární. Jsou totiž jednoduché, rychlé a ve většině případů také bezpečné. Jejich problémem je však paradoxně právě to, že vám peníze neprocházejí rukama. Hůře si je tak představíte a je pro vás snazší je utratit. Své výdaje poté nemáte pod kontrolou. Zkuste chvíli platit veškeré útraty hotově. Sami uvidíte ten rozdíl.

Vyzkoušeli jste si některou z těchto zásad v praxi? Napadá vás další způsob, jak přestat zbytečně utrácet peníze? Podělte se s námi o svůj příběh.

Autor: VašeVýživné.cz

Doporučené články

21. listopadu 2024|

Za chudobu dětí rodiče vždy nemohou. Jak stát plánuje pomoci?

Proč je špatné, když lidé zůstávají závislí na dávkách?

14. listopadu 2024|

Ministerstvo navrhuje, aby neplatiči alimentů nemuseli nově do vězení

Neplacení výživného již nebude trestným činem.

7. listopadu 2024|

Snaha vlády o sladění pracovního a rodinného života není úplně nejšťastnější.

Její plán na uvolnění pravidel pro docházku malých dětí do školek a dětských skupin narazil na silný odpor mezi koaličními poslanci.

Všechny články