Když se řekne vyživovací povinnosti, většině z nás se jistě vybaví povinnost rodičů zaopatřit své děti. Vyživovací povinnost však funguje i mezi jinými příbuznými a nárok na ni má dokonce i bývalý manžel či manželka. Za jakých podmínek lze výživné získat a jak probíhá výpočet?
Mezi manželi platí vzájemná vyživovací povinnost, která zajišťuje právo na stejnou životní úroveň. Je celkem pochopitelné, že v manželství by se ani jeden z manželů neměl mít výrazně lépe než ten druhý.
Podobné pravidlo ovšem platí i po rozpadu manželství. Pokud by tedy hrozilo, že po rozvodu jeden z manželů začne strádat a nebude schopen vlastními silami zajistit své životní potřeby, může být manželovi či manželce určena vyživovací povinnost, a to až na dobu tří let.
Za jakých podmínek lze výživné získat?
Je nutné, aby neschopnost zajištění životních potřeb byla opodstatněná a její příčina měla svůj původ v manželství. Typickým příkladem je nezbytná péče o společné děti, může se však jednat i o zdravotní potíže vzniklé rozvodem nebo o případy, kdy byla žena dlouhodobě nezaměstnaná z důvodu péče o domácnost a nyní kvůli chybějící praxi či jiným důvodům nemůže sehnat zaměstnání.
Je-li je tato podmínka splněna, vzniká nárok na výživné. To může mít podobu nejen měsíčních splátek, na jaké jsme zvyklí u obvyklejšího výživného pro děti, ale také jednorázové úhrady.
Jaká je výše výživného?
Výše výživného je ovlivněna mnoha faktory. Po rozvodu už standardně nemusí být životní úroveň manželů zcela srovnatelná. Pokud však výživné požaduje ten z manželů, který rozvod nezapříčinil a ani s ním nesouhlasil, může být soudem tato podmínka určena. Vysoké alimenty jsou často označovány jako sankce za rozvrat manželství.
Při svém rozhodování o výši alimentů soudce bere v potaz nejen příčiny rozvratu manželství, ale také délku jeho trvání či důvody, proč si ten z manželů, který o výživné žádá, nemůže zajistit zaměstnání. Důležité jsou samozřejmě i majetkové poměry a porozvodové uspořádání (např. v otázce péče děti).
Soudce následně rozhoduje nejen o výši výživného, ale také o formě a délce jeho vyplácení. Výživné lze určit maximálně na tři roky. Právo na výživné zaniká ve chvíli, kdy oprávněný uzavře nové manželství.
Potřebujete pomoci s vymáháním dlužného výživného od bývalého partnera či partnerky? Neváhejte se na nás obrátit. Rádi vám se vším poradíme a pomůžeme získat výživné, na které máte nárok.