Samoživitelé a finance

3. května 2022|Tiskové zprávy

Praha, 2.5. 2022 – Zvyšující se inflace má dopad na nejednu domácnost. Mezi nejohroženější skupiny, které mohou pocítit nedostatek financí, jsou mimo jiné také samoživitelé. Šetřit tak začali nejen na spotřebě energií, ale také na nákupech kvalitních potravin. To vyplynulo z rozsáhlého průzkumu, který provedla Asociace neúplných rodin mezi členy svého asistenčního programu VašeVýživné.cz. Dotazováno bylo na 500 rodičů.

Vše letí raketově nahoru, abych vše zvládla, přibrala jsem si navíc brigádu a půjčila si finance od rodiny. Nevím ale, jak dlouho takový životní styl vydržím. Trpí tím nejen moje dcera, ale i já,“ říká k tématu maminka Lenka. S rostoucí inflací se potýká mnoho lidí, celých 72 % začala šetřit na potravinách a energiích, někteří rodiče samoživitelé se snaží nedostatek financí „dohnat“ dalšími brigádami, omezením aktivit svých dětí, ale také např. přivýdělky typu darování plazmy nebo nakupování jídla v Polsku.

Samoživitelé řeší především dvě věci: peníze a čas, pokud mají malé děti, je těžké skloubit práci a péči o dítě. Až 31 % všech samoživitelů alimenty nedostává vůbec a 13 % samoživitelů pak alimenty dostává nepravidelně. Matky samoživitelky tvoří skupinu čelící několika vzájemně se propojujících druhů znevýhodnění. Patří ke skupině nejvíce ohrožených nezaměstnaností a chudobou. Rodiče pak nedostatek financí řeší půjčkami především proto, aby zajistili bydlení, jídlo a základní potřeby. Dagmar Vogtová z programu VašeVýživné.cz k tomu dodává: „Ženy obecně čelí na trhu práce řadě znevýhodnění, které se promítají do pravděpodobnosti jejich přijetí, výše platu i rizika nezaměstnanosti. Při omezování výroby či problémech firmy, jsou ženy propouštěny jako první. Navíc, pokud jsou v rodině malé děti, tato skutečnost představuje na trhu práce rizikový faktor, především při přijímání do zaměstnání.“

U matek samoživitelek je tato situace násobena ještě absencí partnera, která může pro potenciálního zaměstnavatele signalizovat větší pravděpodobnost absencí v důsledku např. péče o nemocné děti.

Finance jim chybí nejenom na mimoškolní aktivity, ale nemohou kupovat dětem ovoce, zeleninu, platit jim různé školní aktivity, školu v přírodě a mnohdy nemohou platit dětem ani školní obědy. Aktuálně rostoucí inflace takové situaci nepomáhá. Program VašeVýživné.cz se proto samoživitelů ptal, zdali se snaží peníze odkládat stranou i v čase, kdy rostou ceny energií a potravin. Pro 85 % dotázaných je šetření nereálné a shodují se na tom, že jim finance nezbývají. „Nenašetřím prakticky nic, ale alespoň odkládám stranou kovové mince, jednou za čas mám alespoň něco extra,“ přiznává maminka Eva.

Když přijde nenadálá finanční krize

Z průzkumu vyplynulo, že z důvodu inflace celkem 14 % dotázaných rodičů samoživitelů prodává své osobní věci, jako je nábytek, elektronika a jiné. K finanční půjčce se uchýlilo 10 % z nich.

Dagmar Vogtová k tomu dodává: „Zjištění, že samoživitelé prodávají své věci nebo si berou půjčky, aby utáhli běžný chod domácnosti je alarmující. Musíme si uvědomit, že tito lidé už nemají kde více ušetřit a opravdu jim nezbývají finance na zajištění základních potřeb. Je třeba, aby pomohl stát.“

Dobrou zprávou je, že přestože se 32 % samoživitelů přiznalo, že přestávají zvládat platit své finanční závazky, snaží se domluvit si snížení splátek nebo odklad. „Poslední dva roky byly náročné z mnoha ohledů, finanční krizi hodlám ustát, a byl to také důvod, proč jsem konečně, po letech obav, zahájila exekuční řízení a zažádala o náhradní výživné,“ říká maminka samoživitelka Marie.

Rodiče, kteří nikdy pomoci státu nevyužívali, se čím dál častěji v důsledku inflace a plošného zdražování obrací právě na Úřady práce, kde mohou získat doplatky či příspěvky na bydlení, energie nebo náhradní výživné,“ doplňuje Vogtová.

Na spoření nejsou finance

Na dotaz, zdali samoživitelé nějakým způsobem zhodnocují své finance, odpovědělo 68 % z nich, že nikoliv. Zbytek má uložené peníze do životního spoření, někteří dokonce do kryptoměn.

Pro vylepšení životní situace někteří samoživitelé využívají pomoci státu. Nejčastěji žádají o příspěvek na bydlení. Proč nevyužívají náhradního výživného? Mnoho samoživitelů se domnívá, že na něj nemají nárok. Lze se domnívat, že důvodem je nedostatečná informovanost. „Bohužel se nám v praxi stále potvrzuje, že rodiče nejsou správně informováni o náhradním výživném a myslí si, že na něj nemají nárok, protože nežijí s dítětem sami nebo že si vydělávají více než je životní minimum. Pokud si nejsou jistí, je nejlepší získat informace na příslušném pracovišti Úřadu práce,“ říká na závěr Dagmar Vogtová z programu VašeVýživné.cz.

Autor: VašeVýživné.cz

Doporučené články

19. prosince 2024|

Vánoční provozní doba

Přejeme Vám krásné a klidné Vánoce.

4. prosince 2024|

Vánoce s dětmi: Jak si je užít v klidu a s radostí

Přípravy na Vánoce a jak vše stihnout.

21. listopadu 2024|

Za chudobu dětí rodiče vždy nemohou. Jak stát plánuje pomoci?

Proč je špatné, když lidé zůstávají závislí na dávkách?

Všechny články