Odměňování pěstounů se od ledna 2022 změnilo, přičemž zprostředkovaní pěstouni (lidé, kteří nejsou příbuzní dítěte a prošli přípravou pod krajským úřadem) si polepší, většina pěstounů z řad příbuzných dostane v praxi nižší odměnu než doposud.
Novela zákona o sociálně-právní ochraně dětí od ledna 2022 rozlišuje zprostředkované pěstouny od příbuzných (nezprostředkovaných).
Zprostředkovaná péče
Odměnu pěstouna budou dál dostávat jenom ti zprostředkovaní. To jsou lidé, kteří se „profesionálně“ starají o cizí dítě, pokud se o něj nemůžou starat jeho rodiče nebo jiní příbuzní či osoby blízké.
Dlouhodobí pěstouni s jedním dítětem budou tedy nově pobírat 16 200 korun hrubého měsíčně (doteď 12 tisíc korun). S každým dalším dítětem si polepší o 8100 korun. Pěstoun pečující o dvě děti bude tak mít nárok na 24 300 korun, se třemi na 32 400. Protože se tato částka odvíjí od minimální mzdy, poroste automaticky – nebude už nutné, aby o každém zvýšení odměn pěstounů pravidelně rozhodovali politici.
Nezprostředkovaná péče
Příbuzenská pěstounská péče, spadají do ní tety, strýcové, zletilí sourozenci nebo další osoby blízké – kromě prarodičů. Při péči o jedno nepostižené dítě dostanou 2,3násobek životního minima, což je v současnosti 8878 korun. Koeficient roste podle počtu dětí i jejich hendikepu.
Prarodiče, kteří mají v pěstounské péči svá vnoučata si pohorší. Za zdravé dítě dostanou 6948 korun čistého, s každým dalším dítětem o tutéž částku navíc. Prarodiče mohou současně žádat stát o příspěvek v mateřství a rodičovství pro nejmenší děti.