Na řešení týkající se neplacení výživného a pomoc ze strany státu čekalo nespočet rodičů samoživitelů. V červenci se dočkali – zákon o náhradním výživném vstoupil v platnost. Podle průzkumů, který provedl program VašeVýživné.cz mezi 500 dotázanými samoživiteli, však o tuto pomoc zažádalo pouhých 23 % z nich.
Na otázku, co je pro rodiče samoživitele největší překážkou v podání žádosti, odpovídají různě:
„Na náhradní výživné nemám nárok.“
„Chybí mi dostatek informací a nevím, na koho se obrátit.“
„Čekám na rozsudek.“
„Nevěděla jsem, že musím zahájit exekuční řízení.“
„Nechci výživné od státu, výživné má platit otec.“
Celých 30 % dotázaných rodičů se však domnívá, že na náhradní výživné nedosáhne, a tak bude jejich snaha zbytečná. Až 28 % postrádá dostatek informací k této pomoci a více jak 12 % netuší, na koho se v žádostí obrátit.
Chybou je i nedostatek informací
„Stále je mnoho rodičů, kteří o možnosti náhradního výživného nevědí. Většinou je důvodem skutečnost, že nemají přehled, o jaké dávky ze státního sociálního systému mohou žádat. Dále jsou zde rodiče, kterým bylo určeno výživné pod hranicí 1000,- Kč a administrace a podmínky spojené s žádostí o tuto dávku je odradí,“ říká Dagmar Vogtová a dodává: „Obrací se na nás rodiče, kteří mají mylné informace o podmínkách získání této dávky nebo si tyto podmínky špatně interpretuje.“
Mezi nejčastější dezinformace patří:
-
dávka je jen pro samoživitele, kteří žijí s dítětem sami – nepravda
-
musím mít podané trestní oznámení – nepravda
-
musím mít příjem pod životní minimum rodiny – nepravda
Je třeba aby rodiče byli proaktivní a možnosti podpory ze strany státu si zjistili. MPSV na svých stránkách má velmi přehledně zpracovány podmínky pro získání náhradního výživného včetně videonávodu jak žádost vyplnit. https://www.mpsv.cz/web/cz/-/zadost-o-nahradni-vyzivne Případně si přímo na Úřadu práce zjistili, na jakou pomoc od státu mají nárok.