V případě, že je dítě zletilé, je třeba, aby návrh na zvýšení výživného podalo samo. Pokud se chce nechat zastoupit matkou (popř. otcem), musí rodiči udělit procesní plnou moc k zastupování.
Při každém zvýšení výživného soud posuzuje, zda došlo ke změně poměrů jak na straně dítěte, tak na straně rodiče a zda je výživné přiměřené jejich poměrům a jaké jsou odůvodněné potřeby dítěte. Problematiku upravuje § 910 a násl. zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník.
Výživné lze požadovat za dobu nejdéle 3 let zpětně ode dne zahájení soudního řízení (§ 922 odst. 1, věta za středníkem obč. zák.)
Pro orientační výši výživného můžete využít naší kalkulačku, která vychází z doporučujících tabulek pro české soudy.
Vzor návrhu na zvýšení výživného pro zletilé děti
Název soudu
Adresa soudu
Jednací číslo: (označení vydaného rozsudku na výživné)
Žalobce:
Žalovaný/á:
Návrh na zvýšení výživného pro nezletilé dítě
Dvě kopie
Přílohy dle textu
I.
Rozsudkem Okresního soudu v … ze dne …, č.j. … byla tehdy nezletilá/lý ………….. svěřen/a do výchovy matky/otce a otci/matce bylo určeno přispívat na její výživu částkou 1 800 Kč měsíčně. Tento rozsudek nabyl právní moci dne …
Důkazy:
rozsudek Okresního soudu v … ze dne …, č.j. …
II.
Nyní žalobce/kyně studuje 1. ročník Univerzity …………………….. v ……………, obor ……………….. a s ohledem na to, že od poslední úpravy výživného uplynulo již …… let, má žalobce/kyně za to, že se změnily jeho/její odůvodněné potřeby, proto žádá soud o zvýšení výživného.
Výdaje žalobce/kyně spočívají především v nákladech na ………………………… ………………………………… . V každém semestru pak je třeba nakoupit učebnice a skripta a další pomůcky, což představuje částku okolo …………………………….Kč za semestr. Další výdaje pak samozřejmě jsou spojeny se stravováním, oblékáním, pořizováním hygienických potřeb, či přiměřené náklady na kulturu a zábavu.
Výše uvedené výdaje žalobce/kyně hradí z výživného od otce/matky a z finančních prostředků, které jí poskytuje její matka/otec. Žalobce/kyně vzhledem k náročnosti studia nemá možnost přivydělat si v průběhu školního roku, část finančních prostředků si však opatřuje prázdninovými brigádami.
Žalovaný/ná podniká /je zaměstnána v oboru ………………………………………….. Jeho/její příjmy žalobkyně nezná/zná …………………………………………………………
III.
Vzhledem k tomu, že oprávněné potřeby žalobce/kyně se od poslední úpravy výživného zvýšily ať už v souvislosti s jeho/jejím studiem na vysoké škole, tak i v souvislosti s obecným nárůstem cen většiny zboží, navrhuje žalobkyně, aby soud vydal tento rozsudek:
Výživné, které je žalovaný/á podle rozsudku Okresního soudu v ………………. ze dne …………….., č.j. ………………, povinen/na platit žalobci/kyni ve výši 1 800,- Kč měsíčně, se počínaje dnem …………. zvyšuje na částku 3 500,- Kč měsíčně. Výživné je splatné vždy do každého 15. dne v měsíci předem k rukám žalobce/kyně.
Důkazy:
potvrzení u studiu
doklady výdajů spojených se studiem
účtenky za ubytování na koleji
V …………………………. dne ………………………..
………………………….