Můžou měsíční splátky úvěrů a hypoték ovlivnit rozhodnutí soudu o výši výživného?
Obecně nemají úvěry vliv na stanovení výše výživného. Proč tomu tak je? Rodiče by mohli své dluhy použít k tomu, aby si záměrně zvyšovali výdaje a tím záporně ovlivňovali možnou výši výživného. Pro rodiče by pak bylo výhodnější vzít si úvěr než platit výživné. S hypotékou je to obdobné, ale v posuzování hypotéky jako výdaje nejsou soudy vždy jednotné.
Jak tedy mohou soudy rozhodnout?
• Soud přistoupí ke stanovení výživného bez zohlednění splátek hypotéky.
• Soud může k hypotéce přistoupit tak, že má-li hypotéku rodič s dítětem v péči, pak splátku hypotéky zohlední. V případě, že má hypotéku povinný rodič, tak splátku hypotéky nezohlední. Tato úvaha soudů vyplývá z toho, že hypotéka rodiče, který má dítě v péči, zajišťuje dítěti bydlení a řadí tento výdaj mezi oprávněné. Oproti tomu hypotéka rodiče, který má platit výživné se nepočítá, protože plnění vyživovací povinnosti vůči dítěti má přednost.
• Soud přihlédne k hypotéce, pokud je přiměřeně vysoká. Splátky hypotéky jsou buď stejné, nebo nižší než výše nájmu v dané lokalitě za přiměřeně velký byt. Tuto platbu soud vezme v potaz jako oprávněný výdaj, který vám zajišťuje bydlení a to za podmínek běžných na trhu.
Podle našich zkušeností každý soudce rozhoduje jinak. Stává se, že v podobném případu jeden soudce vydá jiné rozhodnutí než soudce z jiného soudu.