Kyberšikana. Strašák moderní doby, kterému se nevyhne přibližně 60 % dětí. Agresory jsou přitom nejčastěji také děti – ve většině případů se jedná o spolužáky oběti. Co to kyberšikana vlastně je a jak proti ní bojovat?
V praxi se hranice mezi nevinným dětským žertem a kyberšikanou hledá jen velmi těžko. Z tohoto důvodu je také problém najít přesné statistiky a informace o kyberšikaně, protože každý zdroj ji definuje jinak. Důvodem nejasných definic může být i fakt, že kyberšikana není zakotvena v trestním řádu ani jiném oficiálním dokumentu.
Obecně lze kyberšikanu definovat jako jednání, při kterém agresor využívá informační a komunikační technologie k šikaně své oběti. Agresor může psát nenávistné či ponižující zprávy přímo vyhlédnuté oběti, ale může ji i zesměšňovat před ostatními. Výjimkou nejsou falešné profily na sociálních sítích ani šíření vymyšlených informací.
Kyberšikana je o to horší, že je velmi snadné s ní začít. Agresor může vystupovat zcela anonymně, a chránit tak svou identitu. Kvůli tomu si na kyberšikanu často troufnou i agresoři, kteří by na přímou konfrontaci oběti neměli odvahu.
Kyberšikana není o nic méně závažná než šikana fyzická a její následky mohou být rovněž nedozírné. Vždy je tedy nutné včas odhalit vzniklý problém a začít jej řešit.
Jak kyberšikanu odhalit?
Odhalit kyberšikanu není vůbec jednoduché. Oběti se často bojí či stydí přiznat, že je něco v nepořádku. Je proto důležité, aby rodiče byli co možná nejpozornější.
Všímejte si svých dětí, sledujte jejich chování, ptejte se jich na kamarády, zajímejte se o to, kolik času tráví na sociálních sítích, co přesně tam dělají a s kým jsou v kontaktu.
Sledujte známky nervozity i další změny v chování. Pokud se dříve veselé dítě se spoustou přátel vyhýbá mobilu, počítači i svým vrstevníkům, jedná se o varovný signál, který byste rozhodně neměli ignorovat.
Jak kyberšikanu řešit?
V první řadě s dítětem mluvte, uklidňujte a snažte se zachovat klid. V žádném případě nepanikařte a nepřenášejte své obavy na dítě.
Pokud šlo o zasílání jakýchkoliv nenávistných zpráv, videí či jiného obsahu, zablokujte agresora, aby dále nemohl vaše dítě kontaktovat. Všechny zprávy i případné printscreeny komunikací si však ponechte pro účely dalšího vyšetřování.
V případě vytvoření falešného profilu na sociálních sítích kontaktujte podporu dané sítě a profil nahlaste. U webových stránek lze zase kontaktovat hostitele webu a požádat o stažení.
Jako rodič rovněž můžete sami kontaktovat agresora a klidným způsobem ho vyzvat k ukončení aktivit poškozujících vaše dítě. Je však opravdu nutné zachovat klid a nezačít s vyhrožováním nebo jiným chováním, které by mohlo vést k další eskalaci problému.
Vyzvěte nejen k zastavení aktivit, ale také k odstranění všech již zveřejněných zpráv, profilů a dalšího obsahu. Je pravděpodobné, že se agresor zalekne svého odhalení i dalšího vyšetřování a činnost sám ukončí.
V opačném případě můžete kontaktovat zástupce školy kompetentní k řešení podobných problémů (pokud agresor navštěvuje stejnou školu). Může to být například učitel nebo výchovný poradce.
Dále je vhodné kontaktovat rodiče agresora a v případě závažnějších případů i Policii ČR, která rozhodne o možnostech dalšího vyšetřování.
Máte s kyberšikanou své vlastní zkušenosti? Podělte se s námi i s dalšími rodiči ve skupině Rodina, výživné a vše s tím spojené.