Alimenty dětem

Dluží vám bývalý partner na výživném? Rádi vám zdarma pomůžeme získat to, co vám i vašim dětem právem náleží.

Chci získat dlužné výživné

Všichni asi víme, že rodiče jsou povinni zaopatřit své děti až do doby, dokud nejsou schopny se samostatně uživit. Tato povinnost nezaniká ani rozvodem či rozchodem rodičů, kdy i nadále platí, že musí o dítě oba pečovat.

Pokud k rozvodu či rozchodu dochází, je rozhodováno i o následném uspořádání péče. Dítě může být svěřeno do výhradní péče jednoho z rodičů, případně do střídavé péče.

Velmi zřídka se poté setkáváme i se společnou péčí, kdy rodiče nadále a beze změny společně pečují o dítě či děti.

Vyživovací povinnost po rozchodu či rozvodu rodičů

Nejčastější je první typ péče, přičemž druhému z rodičů je určen nejen rozsah styku s dítětem, ale také vyživovací povinnost. Tu je třeba řádně dodržovat.

Pokud by došlo k jejímu zanedbání, může oprávněný rodič (případně zletilé dítě) soudně či exekučně dlužné výživné vymáhat.

V případě, že výživné není hrazeno po dobu čtyř a více měsíců, povinný rodič se dopouští trestného činu, který může být oprávněným rodičem (případně zletilým dítětem) ohlášen na Policii ČR.

Kdo určuje typ péče a výši výživného?

Existují dva způsoby, jak výživné a typ péče určit. Tím prvním a zároveň nejčastějším a nejspolehlivějším způsobem je soudní určení.

Tento typ je vyžadován v případě rozvodu manželů a je doporučován i při rozchodu nesezdaných partnerů. Jeho nespornou výhodou je vymahatelnost.

Dalším způsobem je dohoda rodičů, která může mít písemnou či ústní podobu. Tento způsob je možný pouze u nesezdaných partnerů (u manželů musí být v případě rozvodu dohoda odsouhlasena soudem = soudní určení), kteří jsou schopni domluvy.

Nevýhodou je nemožnost exekučního vymáhání či podání trestního oznámení v případě, že by došlo k porušení vyživovací povinnosti.

 

Dluží vám bývalý partner na výživném? Rádi vám zdarma pomůžeme získat to, co vám i vašim dětem právem náleží. Stačí jen vyplnit nezávazný formulář umístěný níže. Následně se vám ozveme a probereme vaše možnosti i doporučený postup v případě vymáhání výživného.

 

 

Autor: Mgr. Iveta Novotná

Chcete pomoci s vymáháním dlužného
výživného?

Rádi vám poskytneme nezávaznou konzultaci. Zanechte nám svůj
kontakt a my už se vám ozveme.

Za naše služby nic neplatíte Za naše služby nic neplatíte
Nemusíte nikam jezdit Peníze můžete mít do 3 měsíců
Získáte odborné rady a podporu Získáte odborné rady a podporu

Doporučené články

Střídavá péče alimenty

Jak je to s výživným v případě určení střídavé péče?

Jak se s dětmi správně učit

Začátek školního roku nám začíná klepat na dveře. Zatímco někteří se nemohou dočkat, pro jiné je to důvod k obavám. A teď nemluvíme jen o samotných školácích, ale také o jejich rodičích.

Spirála snižující se životní úrovně

Co je tzv. spirála snižující se životní úrovně, jak ji rozpoznat a co pomůže při jejím řešení?