Podpora v nezaměstnanosti
Podpora v nezaměstnanosti náleží žadatelům, kteří se zaregistrovali do evidence Úřadu práce a zároveň splnili podmínky pro její pobírání.
Náhradní výživné za neplatiče hradí stát.
Pokud nemáte zahájenou exekuci, registrujte se!
Podpora v nezaměstnanosti náleží žadatelům, kteří se zaregistrovali do evidence Úřadu práce a zároveň splnili podmínky pro její pobírání.
Ztráta zaměstnání je velkou nepříjemností, která může výrazně zatížit rodinný rozpočet. Pokud se do takové situace sami dostanete, určitě na nic nečekejte a přihlaste se do evidence Úřadu práce.
Nejenže vám zde pomohou najít nové zaměstnání (třeba i za pomoci rekvalifikačních kurzů), ale navíc můžete v případě splnění zákonem stanovených podmínek získat podporu v nezaměstnanosti, která dočasnou ztrátu příjmů alespoň částečně vyřeší.
Podpora v nezaměstnanosti náleží žadateli, který přišel o zaměstnání, zaregistroval se do evidence Úřadu práce a současně splnil podmínky pro pobírání stanovené zákonem.
Podmínky, které musí žadatel splnit:
Zároveň je třeba dodržovat podmínky stanovené Úřadem práce, mezi které patří například účast na dohodnutých schůzkách.
Pokud splňujete všechny výše zmíněné podmínky, můžete prostřednictvím formuláře zažádat příslušný Úřad práce o zprostředkování zaměstnání. Pouze pokud splníte podmínky a dojde k zařazení do evidence uchazečů o zaměstnání, můžete podat i žádost o podporu v nezaměstnanosti.
Výše podpory se odvíjí od výše posledního výdělku (případně vyměřovacího základu u OSVČ) a je určena procentuálním podílem z této částky:
Během rekvalifikace se výše podpory nemění a je stanovena na 60 % z průměrného výdělku.
Pokud je předchozí pracovní poměr rozvázán na žádost zaměstnance a neexistuje žádný vážnější důvod pro tento krok, nebo pokud dojde k uzavření dohody mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem, je výše podpory po celou dobu pobírání stanovena na 45 % z výdělku.
Kromě toho je určena i maximální výše podpory, která činí 0,58násobek průměrné mzdy za první až třetí čtvrtletí kalendářního roku, který předchází roku, v němž byla podána žádost.
Pokud o podporu žádáte po náhradní době zaměstnání (např. po rodičovské dovolené), je výše podpory vypočítána z průměrné mzdy v národním hospodářství, a to rovněž za první až třetí čtvrtletí předchozího roku. Výše podpory je poté počítána následovně:
Pokud byl však žadatel v předchozích dvou letech alespoň po dobu dvanácti měsíců zaměstnán, počítá se podpora ze skutečného výdělku.
Spolu s výší podpory se liší i délka jejího pobírání. Ta je však ovlivněna věkem žadatele:
Rádi vám poskytneme nezávaznou konzultaci. Zanechte nám svůj
kontakt a my už se vám ozveme.
Co je tzv. spirála snižující se životní úrovně, jak ji rozpoznat a co pomůže při jejím řešení?
Maturity klepou na dveře. A co po maturitě?
Které dluhy spadají do společného jmění manželů a o které se při rozvodu manželství nebudete muset dělit?
Máte ještě vteřinku? Prozraďte nám, kde jste se o nás dozvěděli.
Omlouváme se, zkuste formulář odeslat později.
Tato pole musí být vyplněna: jméno, e-mail, telefonní číslo a souhlas se zpracováním osobních údajů.