Porodné
Porodné 2018 – kdo má nárok na jeho zisk a jaká je výše dávky?
Náhradní výživné za neplatiče hradí stát.
Pokud nemáte zahájenou exekuci, registrujte se!
Porodné 2018 – kdo má nárok na jeho zisk a jaká je výše dávky?
Porodné je jednorázovou dávkou státní sociální podpory, která je vyplácena v závislosti na výši příjmu. Účelem dávky je pomoc rodině s náklady souvisejícími s narozením potomka.
Porodné je vypláceno pouze při narození prvního či druhého dítěte, případně dvojčat. Při vzniku nároku je důležitý příjem společně posuzovaných osob. Nárok na porodné má taková rodina, jejíž rozhodný příjem nepřesáhl 2,7násobek životního minima.
Do výpočtu částky životního minima se započítává i právě narozené dítě. V případě samoživitelů tedy není počítáno životní minimum jednotlivce, ale minimum rodiče a miminka.
Například u úplné rodiny tvořené dvěma dospělými a čerstvě narozeným dítětem činí životní minimum 7 710 Kč. Nárok na přídavek na dítě tedy bude mít rodina za předpokladu, že rozhodný měsíční příjem nepřesáhne částku 20 817 Kč.
Při určování nároku se pracuje s příjmem za poslední kalendářní čtvrtletí. Do příjmů není započítáván rodičovský příspěvek ani přídavek na dítě.
Porodné náleží ženě, která porodila své první či druhé dítě. V případě úmrtí rodičky poté nárok na dávku přechází na otce (za předpokladu, že jsou splněny podmínky nároku).
O porodné mohou zažádat také rodiče, kteří převzali do trvalé péče dítě mladší jednoho roku a splnili podmínky nároku na zisk dávky.
Výše porodného je fixně stanovena. Rozhoduje pouze fakt, zda se jedná o první či druhé dítě, případně o dvojčata. Porodné je vypláceno v následujících výších:
Aktuální částky životního minima i další informace o dávkách státní sociální podpory najdete na stránkách MPSV.
Rádi vám poskytneme nezávaznou konzultaci. Zanechte nám svůj
kontakt a my už se vám ozveme.
Jak je to s výživným v případě určení střídavé péče?
Začátek školního roku nám začíná klepat na dveře. Zatímco někteří se nemohou dočkat, pro jiné je to důvod k obavám. A teď nemluvíme jen o samotných školácích, ale také o jejich rodičích.
Co je tzv. spirála snižující se životní úrovně, jak ji rozpoznat a co pomůže při jejím řešení?
Máte ještě vteřinku? Prozraďte nám, kde jste se o nás dozvěděli.
Omlouváme se, zkuste formulář odeslat později.
Tato pole musí být vyplněna: jméno, e-mail, telefonní číslo a souhlas se zpracováním osobních údajů.